Fotografia dark mood wykorzystuje technikę Chiaroscuro. To włoski termin odnoszący się do kontrastu między cieniem a światłem. Można go znaleźć m.in. na obrazach Caravaggia. Żeby opanować tą technikę w fotografii musimy kontrolować światło. Polega to na blokowaniu światła tam, gdzie nie chcemy żeby docierało, przepuszczamy tylko światło w miejscu, gdzie chcemy, żeby oświetliło naszego bohatera.
W przypadku zdjęć pastel de nata oraz bez użyłam tego samego ustawienia. Zablokowałam światło z tyłu i z prawego boku w 100%. Z lewej strony użyłam dwóch pianek, żeby zrobić między nimi przestrzeń dla wpadającego z lewej strony światła przez okno balkonowe.
Pomimo pochmurnego dnia ISO ustawiłam na 80. Zdjęcie robiłam ze statywu więc mogłam sobie na to pozwolić.
Poniżej przedstawiam schemat ustawienia zdjęć dark mood. Do blokady światła użyłam ciemnego tła albo czarnych pianek, które w różnych rozmiarach i grubościach można kupić w sklepach dla plastyków.
Zdjęcie robiłam w pochmurny dzień przy oknie balkonowym, które zadziałało jak softbox zmiękczając dodatkowe światło. Softbox był w zasadzie podwójny, bo pierwszym były chmury.
Fotografia dark mood nie jest trudna, trzeba pamiętać tylko o podstawowym założeniu, że kluczowe nie jest to żeby zdjęcie było ciemne, tylko, żeby był odpowiedni kontrast pomiędzy bohaterem zdjęcia a pozostałymi elementami.